Haber

Yüksekova-Yeniköprü Tüneli’nde ışık göründü

ANKARA (İGFA) –Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Yüksekova’yı Van-Hakkari Devlet Karayoluna bağlayan 16,3 km’lik Yeniköprü- Yüksekova Yolu T1 Tüneli Işıklı Görüş Töreni’ne katıldı.

Bakan Uraloğlu törende yaptığı konuşmada YeniKöprü- Yüksekova Karayolu T1 Tüneli’nin hizmete girmesiyle birlikte iç ve dış ticarete sağlayacağı katkıyı vurguladı.

Türkiye ile İran arasındaki ticaret hacminin ikili anlaşmaların etkisiyle hızla arttığına işaret eden Bakan Uraloğlu, “Bu nedenle Türkiye’yi İran’a bağlayan yolların standardının yükseltilmesi önem kazandı. Yeniköprü- Yüksekova Yolu Bu kapsamda yol kesimlerimiz arasında yer alan ve ağır ağır vasıta trafiğine hizmet veren , uluslararası ticaretin gelişmesi açısından büyük önem taşıyan 16,3 kilometre uzunluğundaki mevcut 2x BSK yolunu bu proje ile bir otoyol haline getirecektir. 2 şeritli bölünmüş devlet yolu.

Bakan Uraloğlu, “Proje kapsamında Işık görme töreni vesilesiyle bizleri bir araya getiren 3 bin 965 metrelik T-1 Tüneli ile 4 bin 566 metrelik T-2 Tünellerini hizmete açacağız.” proje ile mevcut fiziki güzergahı artıracağız ve geometrik güzergahı artırarak emniyet standartlarını 7 kilometre yükselterek emniyet standartlarını yükselteceğiz.Havalimanına ortalama 25 dakika süreyi kısaltarak yakıt ve zamandan tasarruf etmeyi hedefliyoruz. Yılda 84,3 milyon TL zamandan, 27,1 milyon TL akaryakıttan olmak üzere toplam 111,4 milyon TL tasarruf sağlayacağımızı öngörüyoruz” dedi.

Uraloğlu, yaptığı konuşmada, Doğu Anadolu Bölgesi’nin İran’a açılan en değerli kapılarından biri olan Hakkari’nin ulaşım ve haberleşme altyapısına 2003 yılından bu yana yaklaşık 23 milyar 250 milyon lira harcadıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu