Haber

WhatsApp Kanalları özelliği güvenlik endişelerini artırıyor: WhatsApp Rusya’da yasaklanabilir

Rusya Federasyonu Yönetim Kurulu Savunma Komitesi Lideri Viktor Bondarev, WhatsApp’ın Kanallar özelliğiyle kitle iletişim aracına dönüşmesinin endişe yarattığını belirtti. Rusya’nın ilgili kurumu Roskomnadzor’dan uygulamanın yasaklanabileceği yönünde uyarı geldi.

Rus senatör Bondarev, Telegram hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “WhatsApp’ın aşırılıkçı Meta örgütüyle ilgili olarak bir mesajlaşma aracından tam teşekküllü bir kitle iletişim aracına dönüşmesi büyük ve haklı bir endişe yaratıyor.”dedi.

Bondarev, Rus vatandaşlarına yönelik potansiyel ancak açık tehditlerin ortaya çıkması ve kontrol edilememesi durumunda WhatsApp’ın geçici olarak kapatılmasının göz ardı edilmeyeceğini vurguladı.

‘Yasaklı bilgiler silinmezse WhatsApp engellenebilir’

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitlesel Temas Kontrolü Ajansı (Roskomnadzor)), yasaklı bilgilerin paylaşıldığı yerlerde düşmanca kanalların görülmesi ve söz konusu bilgilerin silinmesinin reddedilmesi durumunda WhatsApp’ın engellenebileceğinin de altını çizdi.

Rusya mevzuatının ülkede faaliyet gösteren tüm şirketler için geçerli olduğunu hatırlatan Roskomnadzor, Rusya’daki kurum, kuruluş ve vatandaşlara yerel uygulamaları kullanma çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu