Haber

Kanada, Rusya’ya yeni yaptırımlar uyguluyor

OTTAWA, 21 Temmuz (Xinhua) — Kanada Dışişleri Bakanı Mélanie Joly, Kanada’nın Rusya’ya ek askeri ve kültürel yaptırımlar uyguladığını duyurdu.

Perşembe günü yaptığı basın açıklamasında bakan, yaptırımların Rusya’nın askeri-sanayi kompleksiyle bağlantılı 20 kişi ve 21 kurumun yanı sıra Rusya’nın kültür ve eğitim sektörlerinde 19 kişi ve 4 kurumu hedeflediğini söyledi.

Açıklamada, Kanada’nın aralarında hem Ukrayna hem de Afrika’da faaliyet gösteren Wagner Kümesi’nin sembolik başkanlarının da bulunduğu özel askeri şirketlerle bağlantılı Rus kişi ve kuruluşlarına yaptırım uyguladığı belirtildi. Kanada, Wagner Kümesi’ni ve lideri Yevgeny Prigojin’i listeye çoktan dahil etti.

Açıklamada, Kanada’nın Rusya’nın nükleer sektöründeki liderlerini ve Orlan-10 insansız hava aracının geliştirilmesi, üretimi ve tedarik zincirinde yer alan çeşitli Rus şahısları da hedef aldığı belirtildi.

Bu yaptırımların Rus şarkıcı, oyuncu ve film yapımcılarının yanı sıra Rusya’nın kültür alanındaki kurumları, kültür bakanı ve önde gelen müzelerin liderleri ile önde gelen yetkilileri hedef aldığı vurgulandı.

Kanada, 2014 yılından bu yana Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna ve Moldova’da 2 bin 600’den fazla kişi ve kuruma yaptırım uyguladığını duyurdu.

kemerhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu