Haber

Ateşkes Bitti, Çatışma Başladı: Son 3 Ayda 1000 Kişi Hayatını Kaybetti

Sudan ordusu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında çıkan çatışmalarda son 3 ayda 1000 kişi hayatını kaybetti, 5 bine yakın kişi de yaralandı.

Sudan ordusu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında 15 Nisan’dan bu yana devam eden çatışmalar, 18 Haziran’da başlayan 3 günlük ateşkesin sona ermesiyle şiddetlendi.

Görgü tanıklarına göre başkent Hartum’un batısındaki Umdurman kentinde ağır ve hafif silahlarla şiddetli çatışmalar yaşandı. Başkentin kuzeyindeki Bahri kentinden silah sesleri gelirken, ateş ve dumanın yükseldiği görüldü.

Savaş uçakları ise Bahri ve Umdurman’da konuşlu HDK güçlerini hedef aldı. Sudan ordusundan yapılan açıklamada, “Ordu İstihbarat Teşkilatına bağlı Özel Harekat Kuvvetleri (HDK’yı kastederek), isyancı güçlerin iç kısımlarında operasyonlar yürütüyor” denildi. kelime kullanıldı.

Açıklamada, çok sayıda muharebe aracının tam donanımlı olarak teslim alındığı belirtildi. Sudan ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi davrandığı için tehdit olarak gördüğü HDK’nın 2 yıl içinde orduya tam olarak entegre olmasını istiyordu.

HDK’nın yaklaşık 10 yıla yayılan bir süreçte sivil bir hükümetin bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan söz ve gerilim savaşı, 15 Nisan sabahı Orta Anadolu’da başkent Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüştü. taraflardan. Üçüncü ayına giren Sudan’daki çatışmalarda yaklaşık 1000 kişi hayatını kaybetti, 5 bine yakın kişi de yaralandı.

borcka-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu